sobota, 11 lutego 2012

Żołnierze Wyklęci - osamotnieni herosi partyzantki


Kilka dni temu ukonstytuował się Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święta ustanowionego ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. z inicjatywy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Prezesa IPN Janusza Kurtyki w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia - najodważnieszym i osamotnionym patriotom, którzy w walce o niepodległą Polskę wytrwali do samego końca.

Warto zauważyć, że była to walka nie tylko nierówna, ale przede wszystkim niezwykle brutalna i tragiczna. Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. kar śmieci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy. "Żołnierze Wyklęci" to przede wszystkim synonim pięknych wartości i bezkompromisowej walki o nie. To symbol tragedii końcówki lat 40. i początku 50., bestialstwa i dziejowej niesprawiedliwości. To dramat tysięcy partyzantów, którzy zaraz po tym jak udało im się przetrwać niemiecką okupację, byli torturowani i mordowani w sowieckich katowniach.

Ale "Żołnierze Wyklęci" to również symbol nieudolności naszego państwa. Nie trzeba się rozwodzić nad tą nieudolnością polskiego państwa w okresie PRL, bo jest to rzecz oczywista. Chciałbym skupić się na nieudolności naszego państwa po roku 1989, kiedy to państwo potrafiło przyznać oprawcom i katom mordujących właśnie takich polskich patriotów wysokie wojskowe emerytury i roztoczyć nad nimi parasol ochronny, ale nie potrafiło przez 17 lat uczcić bohaterów. Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest z pewnością zasługą Lecha Kaczyńskiego i jego polityki historycznej.

Zmiana jaka zaszła w tym zakresie pozwoliła również na upamiętnienie "Żołnierzy Wyklętych" na terenie Dzielnicy Włochy. W 2006 r. budynek przy ul. Świerszcza 2, dawna siedziba NKWD i Informacji Wojska Polskiego, doczekał się tablicy pamiątkowej. Więcej informacji o budynku: http://www.willawlochy.waw.pl/artykuly.html#3

To właśnie w tym miejscu odbędą się dzielnicowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będące elementem uroczystości organizowanych przez wiele stowarzyszeń i środowisk patriotycznych skupionych w Społecznym Komitecie Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca o godzinie 17.00 w 16 miejscach w Warszawie spotykamy się, aby oddać hołd i pomodlić się za tych, którzy ginęli za wolność. Złożeniu kwiatów będą towarzyszyć kilkuminutowe wystąpienia historyków, którzy zebranym mieszkańcom opowiedzą o tym fragmencie polskich dziejów. Następnie o godzinie 19.30 wszystkie grupy spotkają się na pl. Piłsudskiego, aby tam złożyć wieńce i wysłuchać Apelu Poległych, po którym uczestnicy przemaszerują do archikatedry św. Jana, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji "Żołnierzy Wyklętych".

Serdecznie zapraszam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz